yoklama.org
eglenceli matematik seyleri sitesi


haberler

25 Ağustos 2019

Çocuklar, Abaküsle Matematik Dehası Oluyor

cocuklar-abakusle-matematik-dehasi-oluyor-3122084_b

Adana’da özel bir eğitim kurumunda abaküsle mental aritmetik eğitimi alan 5-12 yaş arasındaki çocuklar toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini birkaç saniye içinde yapabilme becerisi kazanıyor.

Çinlilerin 3 bin yıldır kullandığı ve hesap makinesinin atası olarak kabul edilen abaküsle eğitim verdiklerini söyleyen Menar Mental Aritmetik Genel Koordinatörü Zeynep Özcan, çocukların beyinlerinin her iki tarafına da matematik yapma becerisi kazandırdıklarını söyledi. Abaküs Mental Aritmetik Programı alacak çocuğun 5-12 yaş arasında olması gerektiğini ve okuma yazma bilmesine gerek olmadığını söyleyen Özcan, “Mental aritmetik, aslında bir beyin geliştirme sistemi. Biz burada çocuklarımıza 4 işlemi, 1 saniyede yapma beceresi kazandırıyoruz. Bu sayede çocuklarımızın görsel zekalarını geliştirmelerini ve odaklanmalarını sağlıyoruz” dedi.

Mental aritmetik eğitimini haftada bir gün 3 saat olarak verdiklerini belirten Özcan şöyle konuştu:

“Çocuklar abaküsle aldıkları eğitimin ardından matematiği dokunarak çözüyor. Boncukları hayal ederek istediği rakamı, çok haneliler de dahil istediği işlemi yapabiliyor. Çocuklar abaküs eğitimi sayesinde matematik işlemine baktıkları anda görebiliyorlar. Beynin bir bölümü matematik, diğer bölümü ise görsel olarak çalışır. Biz beynin görsel olan bölümüne de bir matematik merkezi inşa ediyoruz. Çocuklar saniyelerle yarışarak işlemleri yapabiliyor. Ancak yaşı 12’yi geçen çocuklara bu işlemleri yaptırmak zorlaşıyor. Aldıkları eğitim sonrası çocukların matematik ve diğer derslerinde başarısı birlikte artıyor.” – AdanaYazar Hakkında

yoklama
math teacher