yoklama.org
eglenceli matematik seyleri sitesi


haberler

25 Ağustos 2019

Matematik ve Türkçe korkusu sona erecek!

Teacher cleaning chalkboard with duster

İZMİR – SBS ve üniversiteye giriş sınavlarının sonuçlarını değerlendiren İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin Matematik ve Türkçe derslerinde, diğer derslere göre daha düşük performans gösterdiğini belirledi. Sıkıntının giderilmesi için harekete geçen Müdürlük, bu eğitim öğretim yılında yeni bir proje başlatacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, matematik ve Türkçe derslerinde başarının artırılması için, öğrencilerin etkin bir rol alacağı proje hazırladıklarını söyledi.

Bu yıl, SBS ve üniversiteye girecek öğrencilerle uygulamaya başlayacakları projenin öğrenci sorularıyla yürütüleceğini anlatan Üye, ”Tüm öğrenciler faal görev alacak. 8 ve 12. sınıf öğrencileri her eğitim döneminde, öğrendiği konulardan sorular hazırlayacak. Bu sorulardan bir havuz oluşturulacak ve zaman zaman yapılacak sınavlarla ölçme değerlendirme yapılacak. Projenin niteliği, öğrencinin, soru sorma ve cevaplama sürecini birlikte yaşayarak bildiklerini pekiştirebilmesi ve eksiklerini kendi arkadaşlarının hazırladığı sorularda görerek, giderme şansını yakalaması” dedi.

 

”NOT KORKUSU OLMAYACAK”
Soru sorabilmenin belli bir bilgiye sahip olmayı gerektirdiğine dikkati çeken Üye, şöyle konuştu:

”Eğitim öğretim yılı içinde bir kaç kez, öğrencilerden o zamana kadar öğrendikleri konularla ilgili 5 soru hazırlamasını isteyeceğiz. Öğrenciler taze bilgileriyle soruları hazırlayacak, her okulun bir soru havuzu olacak. Havuzdan seçilen sorular, öğrencilere yöneltilecek. Soru hazırlarken öğrendiklerini hatırlayan öğrencinin bilgisi yerleşecek. Arkadaşlarının hazırladığı sorularla da eksiklerini görecek, öğretmenlerinin desteğiyle eksiklerini giderecek. Ayrıca soru çözmeye yönelik pratik de geliştirilecek. Çocukların soruyu hazırlarken de, cevaplarken de öğreneceğini düşünüyoruz. Amacımız başarıyı artırıp, öğrencilerin matematik ve Türkçe korkusunu sona erdirmek. Bu sınavlarla ilgili öğrencilere not verilmeyecek. Not korkusu olsun istemiyoruz. Kitlesel başarıyı da artıracağımıza inanıyoruz.”


Yazar Hakkında

yoklama
math teacher